top of page
Časté dotazy
Jste klinický psycholog?
Jsem psycholog, ale ne klinický. Těžiště mé práce spočívá v poradenství zdravým lidem, kteří prožívají krizi nebo chtějí cokoli ve svém životě zlepšit, případně lidem s tzv. psychosomatickým onemocněním, kteří trpí fyzickými příznaky bez lékaři nalezené příčiny.
Lze si konzultaci nechat proplatit pojišťovnou?
Bohužel to není možné, nejsem klinický psycholog a nemám smlouvy s pojišťovnami.
Jak můžu konzultaci zaplatit?
Hotově nebo předem převodem na účet
č. 1022978522/6100. Do popisu pro příjemce uveďte své příjmení nebo přezdívku, na které jsme se domluvili.
Můžu zrušit domluvenou konzultaci?
Ano, nejpozději však v den předcházející domluvené konzultaci.
Potřebuji na konzultaci doporučení praktického lékaře?
Žádné doporučení nepotřebujete. Objednání i délka trvání konzultací je jen na vás.
Jaká je doba objednání?
Záleží na aktuální vytíženosti. Volný počet míst aktualizuji v záložce Poradenství.
Jak dlouho se za psychologem dochází?
Od jedné konzultace až po den úmrtí jednoho z nás :-) Je to opravdu velmi individuální. Jinak dlouho trvá hledání cesty s motivovaným člověkem v akutní krizi, jinak dlouho trvá pomoc člověku třeba s diagnózou deprese.
Můžu přijít s někým z rodiny?
Ano. Přijímám rodiče s dětmi/adolescenty i páry. Některá sezení pak probíhají pro každého ze skupiny zvlášť, jiná dohromady, záleží na naší aktuální domluvě.
Kdo více mluví: klient nebo psycholog?
To je individuální. V mé poradně většinou jednu až dvě konzultace mluví převážně klient, protože přináší své téma a cíl, kterého by chtěl dosáhnout. Poté nastává spíše dialog, kdy klient mluví o konkrétních událostech a psycholog na ně reaguje, doptává se, navrhuje možnosti.
Je konzultace a její obsah anonymní?
Jak nakládáte s citlivými údaji?
Děláte si nějaké zápisy?
Obsáhle viz Zásady pro nakládání s osobními údaji.
Stručně:
Respektuji a naplňuji povinnost mlčenlivosti. Skutečnost, že ke mně docházíte na konzultace, a samozřejmě ani obsah konzultací tedy bez vašeho souhlasu dál nešířím. Každého klienta se ptám, zda mohu znát a napsat si jeho jméno, nebo zda se spolu domluvíme na přezdívce. Přezdívku či iniciály používám v Google kalendáři sdíleném s dalšími čtyřmi kolegy, s nimiž se v poradně střídáme. Dále používám přezdívku či iniciály klienta pro identifikaci krátkého ručního zápisu z konzultace. Tento zápis slouží pouze mně. Výjimku z výše uvedeného tvoří zákonná oznamovací povinnost některých trestných činů.
Musím být nemocný/blázen, abych mohl za psychologem?
Rozhodně ne. Někdy si potřebuje popovídat úplně každý: ulevit si od nahromaděných emocí, udělat si jasno ve svých myšlenkách a plánech, nasměrovat se, nebo požádat o radu.
Můžu se k vám objednat, když mám diagnózu duševní poruchy/onemocnění?
Ano. Nejsem ovšem klinický psycholog a s lidmi duševními poruchami a nemocemi mám oproti klinickým psychologům minimální zkušenosti. Budu s vámi pracovat z hlediska principů stejně jako se zdravými lidmi, v případě potřeby upravuji pouze způsob komunikace.Z finančního hlediska dle mého názoru dává smysl objednat se ke klinickému psychologovi, který má smlouvu s pojišťovnou a vy tak nemusíte platit. Na druhou stranu čekací lhůty ke klinickým psychologům bývají i z tohoto důvodu delší než u psychologů soukromých. Nebojte se kombinovat: objednat se ke mně do poradenství třeba ihned a zároveň si sjednat termín u klinického psychologa třeba za dva tři měsíce. Po uplynutí čekací lhůty se případně můžete rozhodnout, zda pokračovat u mě, nebo přejít ke klinickému psychologovi.
V čem se liší psycholog, klinický psycholog, psychoterapeut a psychiatr?
Psycholog musí mít magisterský titul z psychologie. Může a nemusí mít další vzdělání (např. psychoterapeutický výcvik, kurzy). Provozuje psychologické poradenství. Psychoterapeut je absolvent minimálně bakalářského studia v jakémkoli humanitním oboru, k čemuž si dostuduje psychoterapeutický výcvik obsahující zhruba pět let teorie, sebezkušenostních skupin i individuálního poradenství v roli klienta, supervize, seminářů a závěrečné zkoušky. Klinický psycholog má magisterský titul z jednooborové psychologie, cca pětiletý psychoterapeutický výcvik a velmi komplexní kurz "Psycholog ve zdravotnictví", kde kromě teoretických znalostí čerpá z praxí v nemocnicích. Klinický psycholog se zpravidla věnuje lidem s diagnózami jako jsou neurózy, poruchy osobnosti, deprese, poruchy příjmu potravy apod. Klinický psycholog může mít smlouvu s pojišťovnami, díky které jsou konzultace s jeho klienty v poradně propláceny. V případě hospitalizace a využití služeb psychologa pracujícího pro nemocnici, jsou služby taktéž hrazeny pojišťovnami. Klinický dětský psycholog má kromě vzdělání klinického psychologa navíc další specializační výcvik pro práci s dětmi. Psychiatr má titul MUDr., je to tedy lékař a jako jediný ze zde uvedených může předepisovat léky. První konzultace bývá zpravidla zaměřená na anamnézu a současný stav, případně nastavení léků, další konzultace jsou cca desetiminutové a slouží převážně ke kontrole účinnosti léků, zvážení vedlejších účinků a případně k jejich změně.
Oznamujete někomu, když se vám klient svěří, že chce spáchat sebevraždu?
Neoznamuji, nevolám záchrannou službu. Jakkoli těžké je to pochopit blízkými lidmi takové osoby, ukončení života považuji za osobní a soukromou záležitost každého člověka. Povídáme si o tomto tématu stejně jako o jakémkoli jiném. Výjimku tvoří zákonná oznamovací povinnost (více viz GDPR).
Máte další dotazy?
Napište mi je na: vsobedobre@gmail.com. Pomůžete tím sobě, mně i dalším lidem, děkuji!
bottom of page